top of page

Den osvobození Křižanovic: 27. dubna 1945

V pondělí 27. dubna 2020 si připomínáme Den osvobození naší obce. K této příležitosti paní Filípková připravila krátký popis událostí, které se odehrály před 75 lety v Křižanovicích a okolí.

Takto vypadalo osvobození Křižanovic v roce 1945:

Ten den byl pátek. Přes vesnici a okolí přecházela fronta. Němci a Maďaři ustupovali před Rudou armádou, přicházející od Hodějic. Střelba z děl, pušek, létaly granáty a miny. Lidé se ukryli do sklepů a bunkrů (Švachů kopec, Člupy). Granáty poškodily věž kostela, hřbitov, márnici a dům č. 50. Granáty a miny dopadly také do obce a do polí. Odpoledne maďarští vojáci vyhodili do povětří most u sokolovny a tzv. Jalový most na Litavě k Marefím (postaven teprve v roce 1933). Poškozeny byly i domy poblíž sokolovny. Odpoledne bylo nad obcí sestřeleno Němci ze Člupů sovětské letadlo Iljušin 2 – Šturmovik. Dopadlo na pole za vesnicí napravo při silnici do Rašovic. Oba letci se zabili. Vojáci Rudé armády přišli do Křižanovic kolem 21. hodiny. Procházeli vesnicí a hledali Němce. Rusové zajali 12 německých vojáků a převzali zbraně. V Křižanovicích padli tři sovětští vojáci, dva v letadle a jeden na pile, obětí naší obce je kaplan Jan Číhal, umučen v Osvětimi r. 1942. Z koncentračního tábora se ještě nevrátily sestry Chytilovy ze mlýna (až v červnu). Osvoboditelé byli vítáni s obrovskou radostí všemi občany a pohoštěni. Starostou obce byl Jan Florián, č. 27. Pro naši obec skončilo peklo 2. světové války.

Děkujeme paní Filípkové za příspěvek, který nám umožnil nahlédnout o něco více do historie Křižanovic.

TJ Sokol Křižanovice si připomíná Den osvobození položením květiny a zapálením svíčky u památníku obětem první světové války. Připojte se k nám a připomeňte si tuto důležitou historickou událost s námi zapálením svíčky v pohodlí Vašich domovů!

bottom of page